اخباراخبار خارجیپزشکیعلم و دانش

پیگیری سطح اکسیژن در بدن با ابزاری جدید

محققین دانشگاه کالیفرنیا، در مطالعات اخیرشان موفق به ساخت ایمپلنت جدیدی برای پیگیری سطح اکسیژن در بافت‌های عمیق تر بدن شده‌اند.

حوضه الکترونیک، فناوری حسگر و ارتباطات بی‌سیم در حال پیشرفت است اخیرا مهندسان دانشگاه کالیفرنیا، از ساخت ابزار جدیدی خبر داده‌اند که می تواند برای شناسایی و پیگیری سطح اکسیژن در بافت‌های عمیق مورد استفاده قرار گیرد و محققین امیدوارند که این ابزار بتواند به ابزاری کاربردی برای ردیابی سلامت اندام‌های پیوندی هم تبدیل شود.

این ایمپلنت کوچک بی‌سیم برای اندازه گیری اکسیژن رسانی به بافت‌های داخلی و عمیق بدن ساخته شده است. تصویرسازی تشدید مغناطیسی ​یکی از روش‌های اندازه گیری اکسیژن رسانی بافت است اما انجام آن مدتی طول می‌کشد و قادر به ارائه نتایج در زمان حال نیست.

 پیگیری سطح اکسیژن

ساخته جدید محققین کوچک‌تر از یک کفشدوزک معمولی است و در واقع یک ایمپنت بیسیم کوچک به نام neural dust یا گرد و غبار عصبی است که می‌تواند سیگنال‌های عصبی و فعالیت عضلات را در زمان حال  ردیابی کند اما این نسخه ارتقا یافته و جدید ” StimDust” نامیده می‌شود.

طول ایمپلنت جدید ۴.۵ میلی متر و عرض آن ۳ میلی متر است و مجهز به یک صفحه حساس به اکسیژن ، یک microLED و یک فیلتر نوری است که با هم کار می‌کنند تا سطح اکسیژن رسانی را در بافت اطراف را اند ازه گیری کنند.

یافته‌های این مطالعه در مجله ” Nature Biotechnology” منتشر شده است.

جدیدترین اخبار و آموزش فناوری رو در سایت موج آی تی دنبال کنید.

محمد مهدی پیمبری

سلام محمد مهدی پیمبری مدیریت وبسایت موج آی‌تی هستم. دانشجوی لیسانس مهندسی کامپیوتر و همچنین دارای مدرک فنی و حرفه ای تعمیرات تخصصی موبایل ، از سال 1392 با علاقه زیاد به حوضه تکنولوژی و فناوری به دنیای نویسندگی و بلاگ نویسی وارد شدم و وبسایت موج آی تی را با هدف آموزش فناوری در سال 1399 راه اندازی کردم و علاقه شدیدی به یاد دادن و یاد گرفتن دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا