سیستم عاملنکته ها و ترفند هاویندوز

حل مشکل نوشتن اعداد بجای حروف در 1 دقیقه | رفع مشکل کیبورد

شما در حال تایپ کردن روی لپ تاپ خود هستید و ناگهان برخی از کلیدها به جای حروف شروع به تایپ عدد و نماد می کنند. چه خبر شده؟ با من در مقاله حل مشکل نوشتن اعداد بجای حروف و رفع مشکل کیبورد از وبسایت موج آی تی همراه باشید.

دکمه Num Lock چیست؟

واژه Num Lock مخفف کلمه Number Lock است که یکی از ویژگی هاییست که به اولین کامپیوترهای IBM در سال 1981 برمیگردد. برای صرفه جویی در فضای صفحه کلید ، IBM تصمیم گرفت کلیدهای عددی را به عنوان کلید شماره و کلید مکان نما هم مورد استفاده قرار دهد و برای تغییر حالت بین آنها هم کلید Num Lock را معرفی کرد.

مشکل نوشتن اعداد بجای حروف | رفع مشکل کیبورد

با روشن شدن Num Lock ، صفحه کلید عددی در کامپیوتر مانند صفحه کلید ماشین حساب عمل کرده و با اعداد و علائم (* و / و +) که نمایانگر عملکردهای ریاضی هستند ، کار می کند. با خاموش کردن Num Lock ، صفحه کلید به عنوان کلیدهای مکان نما (مانند فلش بالا و پایین) و برخی از کلیدهای ویرایش (مانند صفحه اصلی و درج) عمل میکند.

مشکل نوشتن اعداد بجای حروف

عملکرد Num Lock در لپ تاپ ها

بیشتر لپ تاپ ها صفحه کلید عددی ندارند ، بنابراین Num Lock روی آنها کمی متفاوت عمل می کند به این صورت که به جای تغییر کلیدهای نشانگر به اعداد ، بخشی از حروف QWERTY موجود در صفحه کلید را به صفحه کلید عددی مجازی تبدیل می کند.

در اینجا مثالی از صفحه کلید ساخت Acer آورده شده است. هنگامی که کلید Num Lock را فشار می دهید (در اینجا با یک مستطیل قرمز مشخص شده است) ، 15 کلید از حروف را به یک صفحه کلید عددی تغییر می دهد. وقتی آنها را فشار می دهید ، آنها به عنوان اعداد و عملگرهای ریاضی که در تصویر با دایره قرمز مشخص شده عمل میکنند.

مشکل نوشتن اعداد بجای حروف

مشکل نوشتن اعداد بجای حروف | رفع مشکل کیبورد

در نتیجه ، اگر به طور اتفاقی بر روی لپ تاپ کلید Num Lock را بزنید ، ممکن است مشکلی داشته باشید که به این شکل باشد.

مشکل نوشتن اعداد بجای حروف | رفع مشکل کیبورد

در این حالت ، به دلیل روشن بودن کلید Num Lock ، شما اعداد را به جای حروف تایپ می کنید که در ادامه نحوه خاموش کردن Num Lock را بررسی میکنیم.

مشکل نوشتن اعداد بجای حروف

خاموش کردن Num Lock در لپ تاپ

اولین قدم برای حل مشکل نوشتن اعداد بجای حروف و خاموش کردن Num Lock پیدا کردن کلید Num Lock در صفحه کلید لپ تاپ است. مکان آن می تواند بسته به سازنده لپ تاپ شما متفاوت باشد ، اما معمولاً در گوشه بالا سمت راست صفحه کلید قرار دارد.

به دنبال یک کلید کوچک بگردید که “Num Lock” ، “NumLk” یا حتی یک نماد قفل کوچک با عدد 1 در داخل را نشان دهد.

به عنوان مثال ، این تصویر کلید Num Lock در لپ تاپ ایسر است.

مشکل نوشتن اعداد بجای حروف | رفع مشکل کیبورد

در این حالت ، کلید Num Lock با کلید F12 یکی شده است که شاید شما برای خاموش یا روشن کردن Num Lock نیاز داشته باشید تا دکمه  Function ( که اغلب با نماد Fn نمایش داده میشود ) را هم نگه دارید.

ممکن است لپ تاپ شما با چیزی که ما در تصویر نشان دادیم متفاوت باشد. اگر در تعیین مکان Number Lock خود مشکل دارید ، سعی کنید ترکیبی از نام سازنده لپ تاپ خود را به همراه عبارت “مکان Number Lock روی کیبورد ” در Google جستجو کنید.

جلوگیری از مشکلات بعدی

اکنون که از مشکل نوشتن اعداد بجای حروف و کلید Num Lock مطلع شدید ، اگر به طور تصادفی دوباره متوجه شدید که شماره ها را تایپ می کنید ، می توانید آن را به راحتی خاموش کنید. اگر می خواهید هنگام فشار دادن دکمه Num Lock هشدار صوتی دریافت کنید پایین این مقاله برای ما بنویسید تا در آموزشهای بعدی مقاله ای در این باره بنویسیم.

جدیدترین اخبار و آموزش فناوری رو در سایت موج آی تی دنبال کنید.

گرد آورنده
ترجمه اختصاصی موج آی تی
منبع
howtogeek.com

محمد مهدی پیمبری

سلام محمد مهدی پیمبری مدیریت وبسایت موج آی‌تی هستم. دانشجوی لیسانس مهندسی کامپیوتر و همچنین دارای مدرک فنی و حرفه ای تعمیرات تخصصی موبایل ، از سال 1392 با علاقه زیاد به حوضه تکنولوژی و فناوری به دنیای نویسندگی و بلاگ نویسی وارد شدم و وبسایت موج آی تی را با هدف آموزش فناوری در سال 1399 راه اندازی کردم و علاقه شدیدی به یاد دادن و یاد گرفتن دارم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا